Проект Закона Украины от 07 августа 2006 г.

7 " серпня 2006р.

Проект


ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Цивільного кодексу України та
Господарського кодексу України

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законів України:

1. У Цивільному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 40 - 44, ст. 356):

1) у частині другій статті 1118 слова «органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця» замінити словами «центральним органом виконавчої влади у сфері інтелектуальної власності в порядку, визначеному цим органом».

2) частину третю статті 1118 виключити.

2. У Господарському кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 18 - 22, ст. 144) глави 16, 36 виключити.

II. Закон набуває чинності з дня його опублікування.


АНАЛІЗ ВПЛИВУ РЕГУЛЯТОРНОГО АКТА
проекту Закону України
«Про внесення змін до Цивільного кодексу України та
Господарського кодексу України»

Проблема - покладення функції державної реєстрації договорів комерційної концесії на орган, якому не властива діяльність щодо реєстрації будь-яких договорів, та відсутність механізму такої реєстрації.

1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розв'язати шляхом державного регулювання господарських відносин:

1.1 Причини та умови виникнення проблеми

Потреба у прийнятті цього нормативно-правового акту зумовлена наступним.

На сьогодні необхідність здійснення державної реєстрації договорів комерційної концесії передбачена статтею 1118 Цивільного кодексу України та статтею 367 Господарського кодексу України.

Обов'язок щодо забезпечення державної реєстрації договору комерційної концесії покладено на правоволодільця (частина друга статті 1120 Цивільного кодексу України, частина друга статті 370 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини другої статті 1118 Цивільного кодексу України договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця. Частиною другою статті 367 Господарського кодексу України визначено, що така реєстрація має здійснюватися органом, який здійснив реєстрацію суб'єкта господарювання, що виступає за договором як правоволоділець.

Однак, на даний час такий порядок державної реєстрації договорів комерційної концесії відсутній.

Слід зазначити, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, не регламентує порядок проведення державної реєстрації договорів комерційної концесії.

Разом з тим, оскільки до компетенції Міністерства освіти і науки, що діє відповідно до Положення про нього, затвердженого Указом Президента України від 7 червня 2000 року № 773, належить здійснення реєстрації договорів про передачу прав на використання об'єктів інтелектуальної власності, що охороняються на території України, а предметом договору комерційної концесії є право на використання об'єктів права інтелектуальної власності (торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо), комерційного досвіду та ділової репутації, тобто, фактично мова йде про передачу майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності, зазначене Міністерство може здійснювати державну реєстрацію договорів комерційної концесії.

Тобто, відповідними змінами буде змінено орган, який здійснюватиме державну реєстрацію договорів комерційної концесії, яка буде проводитися в порядку, що визначатиметься зазначеним органом.

1.2 Суб'єкти, на яких проблема справляє негативний вплив

Правоволоділець не може фактично виконати обов'язок щодо забезпечення державної реєстрації договору комерційної концесії, оскільки функцію щодо такої реєстрації законодавством покладено саме на нього.

2. Цілі державного регулювання

Метою та основним завданням прийняття Закону є врегулювання на законодавчому рівні порядку державної реєстрації договорів комерційної концесії та усунення дублювання правових норм, які регулюють правовідносини у сфері інтелектуальної власності, між Цивільним та Господарським кодексами України.

3. Визначення та оцінка прийнятних альтернативних способів досягнення цілей, аргументація переваг обраного способу

Згідно з проектом Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України» органом, що буде здійснювати державну реєстрацію договорів комерційної концесії, визначено центральний орган виконавчої влади у сфері інтелектуальної власності, який буде її здійснювати в порядку, що визначатиметься цим органом.

Визначення саме цього суб'єкту реєстрації обумовлено тим, що вказаний орган вже здійснює реєстрацію договорів про передачу прав на використання об'єктів інтелектуальної власності, а в даному випадку мова йде про передачу майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності.

Інших прийнятних альтернативних варіантів не має.

4. Опис механізмів і заходів, які забезпечать розв'язання проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта

З прийняттям Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України» буде змінено орган, що здійснюватиме державну реєстрацію договорів комерційної концесії, який встановить порядок такої реєстрації, та буде усунено дублювання правових норм стосовно права інтелектуальної власності між Цивільним та Господарським кодексами України.

5. Визначення показників результативності регуляторного акта

Показники результативності регуляторного акта є:

6. Заходи з допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта

Передбачається проведення базового відстеження результативності акта (протягом місяця з дня набрання чинності) та повторного відстеження результативності акта (через рік з дня набрання актом чинності). За основу будуть взяті статистичні дані щодо кількості зареєстрованих договорів комерційної концесії.

Для відстеження результативності Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України» планується використати статистичні дані.

Заступник Міністра Л.В. Єфименко


відсутність законодавчого акта, який би регулював порядок державної реєстрації договорів комерційної концесії.

Оскільки до компетенції Міністерства освіти, що діє відповідно до Положення про нього, затвердженого Указом Президента України від 7 червня 2000 року № 773/2000, належить здійснення реєстрації договорів про передачу прав на використання об'єктів інтелектуальної власності, що охороняються на території України, а предметом договору комерційної концесії є право на використання об'єктів права інтелектуальної власності (торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо), комерційного досвіду та ділової репутації, тобто, фактично мова йде про передачу майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності, зазначене Міністерство може здійснювати державну реєстрацію договорів комерційної концесії.


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
«Про внесення змін до Цивільного кодексу України та
Господарського кодексу України»

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України» обумовлено необхідністю регламентації порядку державної реєстрації договорів комерційної концесії.

На сьогодні здійснення державної реєстрації договорів комерційної концесії передбачено статтею 1118 Цивільного кодексу України та статтею 367 Господарського кодексу України.

Обов'язок щодо забезпечення державної реєстрації договору комерційної концесії покладено на правоволодільця (частина друга статті 1120 Цивільного кодексу України, частина друга статті 370 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини другої статті 1118 Цивільного кодексу України та частини другої статті 367 Господарського кодексу України договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію право володільця.

Однак, на даний час такий порядок державної реєстрації договорів комерційної концесії відсутній.

Слід зазначити, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, не регламентує порядок проведення державної реєстрації договорів комерційної концесії.

Разом з тим, оскільки до компетенції Міністерства освіти і науки, що діє відповідно до Положення про нього, затвердженого Указом Президента України від 7 червня 2000 року № 773, належить здійснення реєстрації договорів про передачу прав на використання об'єктів інтелектуальної власності, що охороняються на території України, а предметом договору комерційної концесії є право на використання об'єктів права інтелектуальної власності (торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо), комерційного досвіду та ділової репутації, тобто, фактично мова йде про передачу майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності, зазначене Міністерство може здійснювати державну реєстрацію договорів комерційної концесії.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою та основними завданнями прийняття Закону є усунення прогалин та встановлення порядку державної реєстрації договорів комерційної концесії; усунення дублювання правових норм, які регулюють правовідносини у сфері інтелектуальної власності, між Цивільним та Господарським кодексами України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України» вирішує проблемні питання, пов'язані зі здійсненням державної реєстрації договорів комерційної концесії. Проект передбачає виключення з Господарського кодексу України глави, що регулює правовідносини у сфері інтелектуальної власності, оскільки дані питання є предметом Цивільного кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання державної реєстрації договорів комерційної концесії регулюються Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових та матеріальних витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Із прийняттям проекту буде змінено орган, який здійснюватиме державну реєстрацію договорів комерційної концесії, що забезпечить реалізацію прав фізичних та юридичних осіб, які є сторонами договору комерційної концесії, оскільки на даний час сторони такого договору у відносинах з третіми особами позбавлені можливості посилатися на цей договір через відсутність механізму державної реєстрації.

Перший заступник Міністра Петро Крупко
Поиск франшизы

Франчайзинг

О франчайзинге: Мировая практика франчайзинга доказала, что франчайзинг - один из эффективнейших способов развития бизнеса.
Наилучшая возможность организовать бизнес для начинающего - франчайзинг.

Дополнительная информация


Rambler's
Top100